Zabudowy meblarskie, zarówno te wykonane na wymiar, jak również zakupione bezpośrednio w sklepie meblarskim to doskonały sposób na efektowne wykończenie tego rodzaju pomieszczeń. Przede wszystkim meble kuchenne pozwalają na zagospodarowanie dostępnej przestrzeni na ścianach w sposób praktyczny. Duża ilość mebli ułatwia organizację pracy, jak też przechowywanie kuchennych przyborów. Niezbędny jest również blat kuchenny, w którym często montowany jest zlew, jak również płyta kuchenki. Dodatkowo pełni funkcję roboczą oraz stanowi zwieńczenie szafek stojących. Dlatego tak istotne jest precyzyjne dopasowanie mebli do kuchni. Co między meble kuchenne? Jak tego dokonać?
Na jakiej wysokości powinien być umieszczony blat kuchenny?
Blat kuchenny montowany jest z reguły na wysokości 85 – 86 centymetrów. Przyjmuje się, iż szafki znajdują się na wysokości 82 centymetrów. Nie jest to jednak zasada, której należy się trzymać sztywno, a wyłącznie jeden ze standardowych wymiarów. Wysokość ta może być dostosowana do potrzeb. Z uwagi, iż szafki stojące montowane są na nóżkach z możliwości regulacji wysokości, pierwszą i najbardziej istotną kwestią jest równe ustawienie szafek. Pozwala to na stabilne zamontowanie blatu, jak też umieszczenie dolnego cokołu, który zwieńcza konstrukcję i kamufluje nóżki. Trzeba pamiętać, by elementem ten zakładać na końcu, gdy wszystkie meble są już wypoziomowane. Z uwagi, iż na podłodze może znaleźć się wilgoć, u spodu cokołu zakładana jest specjalna uszczelka, która nie tylko stabilizuje ten element i zapewnia mu mocne mocowanie, ale również chroni go przed wodą.
Zalety gotowych zestawów kuchennych
Przede wszystkim zaletą tych mebli jest fakt, iż praktycznie po zakupie można rozpocząć montaż. Dodatkowo już na wystawie salonowej klient ma faktyczny pogląd na to, jak może prezentować się kuchnia zaaranżowana za pośrednictwem poszczególnych propozycji. W wielu przypadkach zestawy sprzedawane są także ze sprzętami AGD, jak kuchenka, zmywarka, czy piekarnik, także ze zlewem. Dzięki temu klienci otrzymują kompletną zabudowę, gotową do montażu. Większość mebli posiada jednak wymiary standardowe, przez co może pojawić się problem z ich dopasowaniem do niestandardowych powierzchni.
Zalety kuchni na wymiar
W ostatnim czasie popularność tego typu realizacji cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wynika to z faktu, iż każdorazowo projekt tworzony jest dla poszczególnych przestrzeni. Oznacza to, iż poszczególne meble zostają dopasowane do miejsca, w którym docelowo mają się znaleźć. Indywidualny projekt to także większa swoboda, jeśli chodzi o wybór materiałów, jak również kolorystyki mebli, czy rodzaju frontów. Dzięki temu zabudowa może być idealnym odwzorowaniem potrzeb i gustów klientów. Najczęściej produkcja mebli na wymiar wiąże się z kompleksową usługą, w której uwzględniony jest montaż. Oznacza to, iż nie tylko poszczególne meble zostają stabilnie przytwierdzone, ale również montowane są elementy takie, jak płyta kuchenki (jednak tylko na surowo, prace elektryczne, związane z jej podłączeniem do sieci, wykonać musi osoba posiadają konkretne uprawnienia). Montażowi podlega również zlew, dzięki temu, finalnym efektem pracy jest kuchnia praktycznie gotowa do użytku.
Dlaczego warto wykonać dodatkowe wykończenie pomiędzy meblami kuchennymi?
Jednym z podstawowych miejsc, które wymaga szczególnej troski, jest przestrzeń bezpośrednio za kuchenką. Z uwagi, iż w trakcie gotowania wiele potraw może ochlapać ścianę, gdyby zostawić tam standardową farbę, nawet najwyższej jakości, odporną na zmywanie, z pewnością prace czyszczące będą trudniejsze, niż w przypadku innych materiałów. Dawniej najpopularniejszym rozwiązaniem były płytki ceramiczne, które umieszczano tylko bezpośrednio za kuchenką lub na całej płaszczyźnie pomiędzy meblami. W dalszym ciągu rozwiązanie to jest praktykowane i nie odbiega estetycznie od innych propozycji. Na rynku dostępny jest szeroki wybór płytek, które świetnie sprawdzą się w kuchni. Innym, bardzo popularnym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni za samą kuchenką, jest wykorzystanie wysokiej jakości szkła. Na jego powierzchni może być wykonany nadruk, co dodatkowo przekłada się na efekt estetyczny. Montaż tego elementu jest dość szybki a jego obecność ułatwia utrzymanie porządku.
Nowoczesne materiały do wykończenia powierzchni pomiędzy
Ostatnimi czasy na rynku pojawiły się materiały wykończeniowe nowej generacji. Są nimi przede wszystkim beton architektoniczny, jak również tynk dekoracyjny. Ich ogromną zaletą jest spora uniwersalność, jak też możliwość uzyskania zróżnicowanych deseni. Coraz częściej przestrzenie pomiędzy meblami w kuchni aranżowane są właśnie z wykorzystaniem tego rodzaju produktów. Są one wysokiej jakości, co przekłada się na ich trwałość, jak również odporne na działanie wody. Sposobem alternatywnym są panele ścienne, imitujące naturalne materiały, jak drewno, czy granit. Doskonale wkomponowują się w przestrzenie nowoczesne, jak również klasyczne. Natomiast sam wybór konkretnego rozwiązania powinien być podyktowany gustem, ale również budżetem przeznaczonym na tego typu realizację.