Powszechne choroby z którymi poradzi sobie okulista: okulistyka jest dziedzina medycyny, która zajmują się wszystkimi kwestiami związanymi z działaniem, budową oraz wszelkimi chorobami oczu ich leczeniem. Oznacza to, że w przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów z naszym wzrokiem, wizyta u okulisty jest dobrym pomysłem. Możemy udać się do niego zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i wybrać wizytę w prywatnym gabinecie.
W tym pierwszym przypadku nie będziemy musieli nic płacić, ale długi czas oczekiwania może nas do tego zniechęcić. Poza tym potrzebne będzie nam skierowanie od lekarza rodzinnego. Oczywiście w przypadkach skrajnych zostaniemy przyjęci w najbliższym możliwym terminie. Mimo to nie unikniemy kompletnie czekania. Z tego powodu wiele osób decyduje się jednak na prywatną wizytę u okulisty. Co prawda będziemy musieli za nią zapłacić, ale nie jest ona zbyt droga. Co więcej, nie będziemy potrzebowali żadnego skierowania.
Przykładowa choroba gałki ocznej — zaćma
Zwana również kataraktą, wiąże się z postępującym zmętnieniem soczewki oka. Występuje przede wszystkim u osób po 60. roku życia, chociaż zdarza się również w formie wady wrodzonej. Na szczęście jest w pełni uleczalna i możemy odzyskać ostrość widzenia. U osób młodszych do powstania katarakt dochodzi na skutek urazu lub stanu zapalnego oka, jego kontaktu z chemikaliami oraz pracy w szkodliwych warunkach. Niektóre choroby przewlekłe takie jak na przykład cukrzyca mogą również powodować zaćmę. Jej przebieg może drastycznie się różnić. U niektórych osób potrwa długie lata, a u innych rozwinie się w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Okulista http://okulista-szczecin.com/ z łatwością rozpozna zaćmę. Jej głównym objawem jest stopniowa utrata ostrości widzenia w połączeniu z bezskutecznością coraz silniejszych szkieł. W jasnym świetle dziennym mogą wystąpić tak zwane olśnienia, a jaśniejsze kolory będą sprawiały wrażenie ciemniejszych. Wraz z rozwojem choroby widzenie w ciemnym pomieszczeniu lub nocy może stać się niemożliwe. Szczególnie pomocne w szybkim wykryciu tej choroby są regularne wizyty kontrolne u okulisty.
Jak wygląda leczenie zaćmy?
Ponieważ to schorzenie prowadzi do zmętnienia soczewki oka, konieczne jest jej usunięcie i zastąpienie sztuczną. Najlepiej poddać się zabiegowi we wczesnym stadium zaćmy. Jest on niezwykle skuteczny i prosty przy niskim ryzyku wystąpienia jakichkolwiek powikłań. W razie wykrycia przez okulistę zaćmy nie wolno zwlekać z operacją. W skrajnych przypadkach może dojść do przekształcenia się zwykłej katarakty w przejrzałą. Do nieleczonych powikłań tej choroby należy nawet nieodwracalna utrata wzroku. Stosowane są dwie metody usuwania zaćmy — zewnętrznotorebkowa i wewnętrznotorebkowa. Ta druga polega na usunięciu zmętniałej soczewki wraz z torebką. Następnie konieczne jest noszenie niezwykle silnych szkieł okularowych o mocy ok. +10 dioptrii. Obecnie standardem jest pierwsza metoda, w której w miejsce wadliwej soczewki wkładana jest sztuczna. Dzięki temu nie ma potrzeby noszenia okularów. Aby efektywnie usunąć soczewkę, można zastosować kilka sposobów. Technika fakoemulsyfikacji opiera się na użyciu ultradźwięków lub płynu do rozbicia zmętniałej soczewki przed jej usunięciem. Głowica OZil pozwala na pozbycie się nawet wyjątkowo twardej zaćmy. Natomiast tak zwane mikrocięcia rzędu 1,5 mm są używane, gdy okuliście zależy na szybkim zagojeniu rany. W rzadkich przypadkach może dojść do pewnych powikłań wynikających z obecności sztucznej soczewki. Chodzi między innymi o zmętnienie tylnej ścianki torebki.
Jaskra — wyjątkowo groźna choroba oczu
Właśnie ta choroba jest powodem, dla którego warto regularnie odwiedzać okulistę. Bardzo często jaskra rozwija się bezobjawowo i powoli. W związku z tym wykrywane jest zazwyczaj przypadkiem. Właśnie rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium jaskry jest kluczowy, aby móc zapobiec nieodwracalnemu uszkodzeniu wzroku. Może być leczona na różne sposoby. To, który z nich będzie właściwy, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania jaskry. Wyróżniamy metodę farmakologiczną laseroterapię oraz leczenie operacyjne. Ich celem jest skuteczne obniżanie ciśnienia wewnętrznogałkowego. W przypadku jaskry normalnego ciśnienia (JNC), jaskry pierwotnej otwartego kąta oraz nadciśnienia ocznego pozwoli to na zatrzymanie dalszych zmian jaskrowych. Okulista wybierze właściwą metodę po zdiagnozowaniu stanu oczu.
Jak wygląda mechanizm powstawania jaskry?
Nieprzerwane krążenie cieczy wodnistej wewnątrz gałki ocznej ma za zadanie zaopatrzyć tkankę oka w składniki odżywcze oraz odprowadzić produkty przemiany materii. Kąt przesączania jest częścią oka, która służy do przepuszczania nowo powstałego płynu do naczyń krwionośnych. W razie jego zamknięcia lub zatkania małych otworków zwanych porami dochodzi do zaburzenia równowagi między powstałym płynem a jego odpływem. W rezultacie ciśnienie wewnątrz oka zaczyna wzrastać i powoduje nieodwracalne zniszczenie naczyń krwionośnych i włókien nerwowych siatkówki. Dochodzi także do zaniku nerwu wzrokowego, a w rezultacie utraty wzroku. Dlatego też okuliści stosują leki, które ograniczają produkcję cieczy wodnistej lub ułatwiają jej odpływ.