Leczenie onychomikozy dotyczy coraz więcej osób w Polsce. Najczęściej mówi się o niej jako o grzybicy paznokci. Zazwyczaj pojawia się w dorosłym wieku, choć zdarzają się przypadki nawet u nastolatków. Najbardziej narażeni są na nią osoby cierpiące na cukrzycę. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej preparatów, które zwalczają albo redukują grzybicę paznokci. Ranking najlepszych preparatów na grzybicę paznokci – które z nich są najlepsze?
Jakie są rodzaje preparatów na grzybicę paznokci?
Centrum podologii silnie poleca stosowanie różnego rodzaju preparatów antygrzybicznych. Leki dobierane są do stopnia danego schorzenia, wskutek czego nie ma mowy o zbyt słabym środku na zaawansowaną grzybicę. Preparaty występują w bardzo wielu wariantach. Jest duża szansa, że jeśli nie pomoże leczenie miejscowe to lepsze okaże się leczenie skojarzone. Dopiero w najgorszych wariantach stosuje się metody chirurgiczne.
Leczenie miejscowe opiera się na lakierach i płynach, które podawane są w miejscu schorzenia. Najczęściej poprzedza je badanie podoskopowe, które określi czy nie są potrzebne bardziej zaawansowane metody kuracji. Jeśli zawiedzie leczenie miejscowe to zaczyna się podawać różne preparaty doustne. Noszą one nazwę leków przeciwgrzybicznych. Połączenie metod miejscowych z równoczesnym stosowaniem leków nazywa się leczeniem skojarzonym.
Dopiero na ostatecznym etapie stosuje się leczenie chirurgiczne. Należy do niego między innymi terapia laserowa. Trwałe usunięcie grzybicy może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego bardzo uważnie trzeba dobierać odpowiednie preparaty. Które z nich są najlepsze?
Poznaj także:
- pielęgnacja stóp w Szczecinie http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/
- modzele Koszalin https://spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/usuniecie-modzeli-koszalin/
1. Preparaty miejscowe
Preparaty miejscowe są podawane od razu, gdy skończy się badanie stóp i stwierdza występowanie grzybicy. To pierwszy etap walki, który najczęściej okazuje się zwycięski. Współczesne preparaty miejscowe odznaczają się wysoką skutecznością. Należą do nich lakiery i płyny w różnorodnych formach. Pojawiają się też maści i żele.
Najczęściej zawierają trzy rodzaje składników, do których należy amorolfina (np. Loceryl o zawartości 5%), cyklopiroks (Pirloplam o zawartości 8%) i dowolna część bifonazolu (ewentualnie z mocznikiem). Inne składniki pojawiają się w zmiennych proporcjach. Podologia stale bada użyteczność takich preparatów jak płytki agar Sabouraud. Jego działanie polega na przekształceniu grzyba w inny rodzaj schorzenia, który jest dużo prostszy do usunięcia.
Wiele osób stosuje też olejki eteryczne, choć wiele osób uważa je za mało wartościowe. Część lekarzy uważa jednak, że mają silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, a co najważniejsze antygrzybiczne. Ich działanie jest jednak nieco słabsze niż w przypadku zaawansowanych preparatów miejscowych. Podobną opinię ma żel z tezarotenem.
Przy przyjmowaniu preparatów miejscowych najważniejsze jest regularne skracanie płytki paznokcia. Polega to na piłowaniu specjalnym pilnikiem jednorazowym. W ten sposób nie tylko eliminuje się starego grzyba, ale też uniemożliwia mu dostanie się w inne rejony stopy np. pod sąsiednie paznokcie. Stosowanie preparatów miejscowych może trwać nawet kilka miesięcy, wiec trzeba się nastawić na regularne leczenie.
2. Preparaty doustne
Preparaty w formie leków doustnych są wskazane, jeśli nie pomagają już preparaty miejscowe. Może oznaczać to, że grzybica opanowało już większą część paznokcia i zwykły krem czy żel już nie wystarczy. Niestety, ale leki na receptę to nie pedicure leczniczy, gdzie można wyleczyć się samemu. Wszystko musi być konsultowane z lekarzem. Tutaj również leczenie zajmuje kilka miesięcy, a więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Preparaty doustne opierają się najczęściej na pochodnych triazolu. Należą do niego między innymi terbinafina, flukonazol i itrakonazol. To już znacznie silniejsze preparaty, które zazwyczaj pokonują grzybicę. Dzieje się tak dzięki hamowaniu ergosterolu, który odpowiada za syntezę komórkową grzyba. Zaburzają też wytrzymałość chityny grzyba, czyniąc go znacznie mniej odpornym na uszkodzenia. Leki doustne wchłania się do reszty organizmu poprzez układ pokarmowy, świetnie przechodząc przez kolejne tkanki.
3. Preparaty alternatywne
Zdarza się, że pacjentowi nie pomagają nawet preparaty doustne. Podobnie jak odciski leczenie może opierać się na bardziej specjalistycznych, a nawet alternatywnych formach pomocy. Ostateczną drogą jest zabieg chirurgiczny, który polega między innymi na metodach laserowych. Chirurgia dzieli się w takich przypadkach na mechaniczną i chemiczną, a w drugim przypadku używanym preparatem jest mocznik. Paznokieć jest wtedy usuwany całościowo, ale nie ma powodów do obaw, bo szybko odrośnie.
Stale rozwijają się alternatywne formy usuwania grzybicy paznokci. Bardzo często używa się ozonu, a sam proces nazywa się ozonowaniem. Stosuje się wtedy specjalistyczne opatrunki z ozonowanego oleju, ewentualnie wody ozonowej. Istnieją też uzdrowiska, które udostępniają kąpiel w mieszance tlenowo-ozonowej. Płyny ozonowe można podawać też w formie dożylnej, ale to powinna być już ostateczna droga ratunku. Metody alternatywne powinno stosować się na samym końcu, kiedy nie dało rady zarówno leczenie miejscowe, jak i leki przepisane przed podologa lub innego specjalistę.